Söve Kaplama Nedir Ne İçin Yapılır?

Söve Kaplama Nedir Ne İçin Yapılır?

Villa dış cephe kaplama uygulamaları bir miktar daha pahalıdır ancak etkilidir. Daha büyük bir projenin parçası olarak eklemek maliyeti düşürecek, ayrıca tüm eve yapılmasına gerek kalmayacak; çekici bir ön cephe, iç yalıtım için daha uygun olabilirken, daha az çekici olan yan ve arka kotlar dışarıdan mantolama yapılabilir. Ancak, daha yüksek maliyetlerle bile, dış cephe mantolama uygulamasının iç ortamdan sağladığı avantajlar göz ardı edilmesinin zor olduğu anlamına gelir.

Isı yalıtımı başlığı içerisinde isminden mutlaka bahsetmemiz gereken konulardan bir tanesi de söve olacaktır. Neden? Çünkü bu işlemin başlıca özelliği, en çok şikayet edilmekte olunan yağmur sularının binalara sızmasının önüne geçmektir. Fakat tabii ki bununla sınırlı değildir. Söve kaplama işlemleri sadece teknik birtakım öğeleri misafir eden cansız kuru bir işlem süreci değildir.

Özellikle de pencerelerde kullanılmakta olan söve kaplama işlemlerinin en önemli diğer amacı da, hoş ve estetik bir görüntü kazandırabilmekten geçmektedir. Binaya farklı bir kimlik kazandırması açısından pencerelerin etrafını sarmakta olan söve kaplamalar, dış cephenin önemli unsurları arasında yerini alırlar.

Söve kaplama işlemleri sürecinde dış cephe başlığındaki etkinliğini belirttik. Ancak sürecin bununla sınırlı olmadığını da yinelemek istiyoruz. Çünkü dış cephenin yanı sıra iç cephede de rol alan bir başlıktır diyebiliriz. İç cephe duvar kaplama sistemlerinde de bu işlem sürecinden bahsetmemiz mümkündür. Dış cephe uygulamalarında önemli konulardan bir tanesi dış cephe kaplama malzeme tercihleridir.

İklim şartlarına dayanıklı olan malzemelerin tercih ediliyor olması talep edilmektedir. Malzeme belirlendikten sonrasında tasarımcıların Autocad benzeri vektörel programlar yardımıyla oluşturdukları projeler CNC makinesi tarafından kesilir ve hayata geçirilir. Genel olarak söveyi oluşturmakta olan elemanlar şunlardır:

  1. Söve çerçevesi
  2. Üst başlık
  3. Jamblar olarak adlandırılmakta olan dikey söveler

Pencere kanatlarına uyumlu olan Jambliner

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Nereden Alınır?

Elektronik Sigara Nereden Alınır?

Yüksek Kalite Mantolama İmalatı

Yüksek Kalite Mantolama İmalatı

Endüstriyel Mutfak Ekipmanlarında Tek Adres

Endüstriyel Mutfak Ekipmanlarında Tek Adres

Cephe Kaplamanın Önemi

Cephe Kaplamanın Önemi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir