Andezit Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Andezit Taşı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Eflatun, mor, pembemsi renklerde bulunan püskürük taşlara Andezit Taşı ismi verilmektedir. Grimsi ve siyahın açık tonları şeklinde zaman zaman karşılaşabildiğimiz taş türlerinden olması da mümkün. Renklerinde yaşlarının oldukça önemli bir etkisi bulunuyor. Ankara taşı olarak da bilinen Andezit’in bu şekilde isimlendirilmesi Ankara’da çok bulunmasından kaynaklanıyor. Aşınma ve yıpranmaya dayanıklı kaymaz bir yapıda olması yapılarda sıklıkla tercih edilmesine neden olmakta. Duvar kaplamaları ve döşemelerinde kullanımı gerçekleştirilen Andezit’in kaplama yapılırken duvarın tamamı ya da bir kısmı andezitle kaplanır. Zemin kaplaması uygulamalarında kaldırımlarda, döşemelerde, tretuar kaplamalarında görmek mümkün. Özellikle park ve bahçelerde, harpuşta, söve ve çiçeklik gibi elemanların yapımında da sıkça görmeniz mümkün.

Gündelik yaşamda kafanızı nereye çevirirseniz çevirin mutlaka Andezit Taşı ile karşılaşacaksınız. Üst düzey özellikleri sayesinde yıllardır pek çok kullanım alanına kavuşmayı başarmış olan taş türünün en basitinden zeminde kullanılması aşınmaya dayanıklı olmasından ve kaymaz bir yapıya sahip olmasından kaynaklanmakta. Zaman içerisinde boya ve renk gerektirmemesi gibi nedenlerden dolayı da kullanım avantajları oldukça fazladır. Dekoratif bir özelliğe sahip olması bank, çiçeklik ve diğer şehir mobilyalarında da sıklıkla tercih edilen bir malzeme olmasını sağlamıştır. Üreticilerin farklı kalınlık ve boyutlarda üretimlerini yaptıkları Andezit taşları çeşitli alanlar için kullanıma hazır hale getirilmekte. Kullanıma hazır hale gelen malzemelerin yerleştirildiği andan itibaren gerçekten muazzam etkileri ortaya çıkmakta.

Kolay kolay yıpranma, eskime ya da kırılma yapmayan bir ürün olması yerleştirildiği bölgelerde yıllar boyu güvenle kullanılabilmesini sağlamakta. Şehir genelinde her tarafta karşılaşabileceğiniz malzemelerden biri olarak dikkat çekmekte. Andezitten yararlanarak üretimi yapılan ürünleri döşeme taşları, duvar kaplama plakaları, kaldırım plakaları, bordür ve bordür kenarı su olukları gibi ürünlerin üretiminde kullanılmakta ve birçok alanda da kullanımı görülmekte. Modern dünya etkileri ile birlikte gelen yeni üretim tekniklerinin gerçek özellikleri ile tüm dikkatleri üzerine çekebilecek ürün ve hizmetleri beraberinde getirdiği dikkat çekiyor. Ürün ve hizmetlerin modern bir hal almaya başlaması elbette teknolojinin gelişimi sayesinde mümkün olmuştur. Teknolojinin bu denli geliştiği son yıllarda birbirinden özel ürünlerin sunulduğunu söyleyebilmekteyiz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Bisikletlerin Faydaları Nelerdir?

Bisikletlerin Faydaları Nelerdir?

İş Güvenliğinin Mecburiyeti ve Önemi

İş Güvenliğinin Mecburiyeti ve Önemi

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir